Kiedy zanurzam dłonie w miękkiej, puszystej wełnie, nie jest mi gorąco. Nic mnie nie gryzie i nie drażni. Czuję ciepło, spokój i łączność z naturą.
Według naukowców wełna była używana do okrywania ciała już 2000 lat przed naszą erą. To najstarszy, poza naturalną skórą zwierzęcą, znany materiał, który chronił i ogrzewał ciało człowieka. W starożytne Gracji farbowano wełnę na piękny purpurowy kolor. W średniowieczu była już popularnym surowcem do ręcznego tworzenia odzieży. Proces jej obróbki opiszę kiedyś w innym wpisie, ale przekształcenie runa w miękką przędzę do dziś jest prawdziwą sztuką.
Obecnie wełna nie jest towarem powszechnym ze względu na swoją cenę. W porównaniu do tanich sztucznych włókien, jest towarem niemal luksusowym. Ciężko znaleźć w sklepie wyroby z naturalnej, czystej wełny.
Uważam, że wełna, mimo iż nie jest surowcem doskonałym, jest warta swojej ceny z kilku powodów.
Po pierwsze jest naturalna i biodegradowalna, co przy obecnych zmianach klimatycznych i problemach środowiskowych, ma kolosalne znaczenie. Po drugie, jest najzdrowszym termoregulacyjnym materiałem stosowanym w produkcji odzieży. Higroskopijność włókien wełnianych powoduje, że perfekcyjnie separuje ona wilgoć od skóry i wchłania ją najefektywniej ze wszystkich włókien. Oznacza to, że nawet przy wysokiej wilgotności, nie będziemy mieć mokrego ubrania. Doskonale wchłania pot i pomaga utrzymać skórę suchą, dzięki czemu bakterie nie rozmnażają się. Z punktu widzenia higieny to ogromna zaleta.
Po trzecie, wełna jest naturalnym izolatorem – pomaga nam utrzymać optymalną temperaturę ciała. Wełnę owczą można nosić w temperaturze od +20 do – 20 stopni Celsjusza ze względu na doskonałe właściwości termoizolacyjne.
Nie znosisz nieprzyjemnego elektryzowania ubrań? Wełniana czapka czy sweter to najlepszy wybór, jeśli chcesz uniknąć tego zjawiska. W przeciwieństwie do sztucznych włókien (np. akrylu) wełna jest odporna na siły elektrostatyczne. Nosząc wełniane czapki nie musisz używać sprayów antystatycznych. Włókna wełniane są również naturalnie odporne na brud i nie przyciągają kurzu, co sprawia że wyroby z wełny dłużej pozostają czyste i nie trzeba ich prać tak często jak produktów z włókien syntetycznych. Najlepszym sposobem na odświeżenie wełnianych ubrań jest wytrzepanie ich i porządne wywietrzenie, a zimą wystawianie na silny mróz zabijający roztocza.
Wełna ma też oczywiście minusy, do których należą przede wszystkim konieczność delikatnego prania (najlepiej ręcznego), rozciąganie i mechacenie. Wełna jest elastyczna. Ubrania z wełny pracują, zmieniają kształt i rozmiar, powracając jednak do stanu wyjściowego. Odpowiednia pielęgnacja wyrobów z wełny zapobiega jej trwałemu rozciąganiu. Wełna podobnie jak wiele innych włókien, również syntetycznych, mechaci się. To powszechny i naturalny proces. Możemy w pewnym stopniu zapobiegać mechaceniu wełny piorąc wełniane ubrania na lewą stronę. Ważne jest również regularne strzyżenie zmechaceń elektryczną golarką do ubrań lub małymi nożyczkami. Wełna jest podatna na spilśnianie (filcuje się), czyli zbija i twardnieje. W przypadku ubrań wełnianych filcowanie postępuje szybciej pod wpływem tarcia i zbyt wysokiej temperatury prania. Dlatego zawsze uważnie czytaj instrukcje dotyczące pielęgnacji wyrobów z wełny.